Джеляледин Руми наречен Мевляна - Страница 2 - Форум
Път към себе си
[ НОВОРЕГИСТРИРАНИТЕ ДА ЧЕТАТ ПЪРВО ТУК · Нови съобщения · Участници · Правила на форума · Търсене · RSS ]
Страница 2 из 2«12
Форум » Разни » Всичко в живота » Джеляледин Руми наречен Мевляна
Джеляледин Руми наречен Мевляна
chloeДата: Четвъртък, 14.01.2010, 07:35 | Съобщение # 16
Слънчице
Група: Модератори
Съобщения: 4900
Статус: Офлайн
Когато се събидул, принцът разказал на Симорг историята си и я попитал, дали може да му помогне. Симорг му казала да се върне при царя и да го помоли за месо от седем бика. "Направи седем кожени меха от кожата им и ги напълни с вода. Това ще са провизиите ми за пътя. Ще ми трябват, за да те заведа у дома. Когато кажа, че съм гладна, ти трябва да ми даваш вода, а когато кажа, че съм жадна - да ми подаваш месо." Принцът изпълнил всичко поръчано и той и Симорг полетели. Скоро обаче провизиите почти свършили и когато Симорг казала, че е жадна, Кхоршид трябвало да откъсне от собствената си плът, за да може Симорг да продължи да лети. Птицата веднага разбрала, че това е човешка плът. Веднага щом пристигнали, принцът припаднал и Симорг възстановила плътта му. Разбирайки колко смел и жертвоготовен е принцът, тя му дала три от перата си, за да може, ако е в беда, тя да му се притече на помощ, като изгори едно от перата. След това тя отлетяла обратно при птичките си.

Влизайки в родния си град, Принц Кхоршид разбрал, че били нагласени три царски сватби. Две за братята му и една за сина на везира, защото най малкият от царските синове така и не се завърнал. Принцът останал като работник в един бижутерен магазин. Един ден един дворянин дошъл при него със странна молба. Той казал, че момичето, което трябвало да се ожени за сина на везира, заявила, че ще се ожени само за онзи, който донесе златно ковчеже, което да лее диаманти, докато свири само. Също и златен фенер, който да гори вечно. Но едва ли имало бижутер, който да може да изпълни такава поръчка.

Принц Кхоршид, като чул това, възкликнал: "С позволението на майстора, аз мога да направя такива предмети до утре." Мъжете му дали необходимите материали и го оставили да свърши работата. Кхоршид ги дал обратно на майстора си и казал, че не му трябват.

Същата вечер Кхоршид изгорил едно от перата. Когато Симорг дошла, той я помолил да му донесе това, което момичето е поискало и чудноватата птица го направила. На сутринта изумените хора гледали прецизно изработените предмети и ги занесли на царя. Той извикал човека, който ги е направил и бил изумен да разбере, че това бил не друг, а синът му. Принцът разказал цялата история и помолил царя да не наказва братята му заради злото, което те му причинили.

Целият град празнувал завръщането на царския син и наистина имало три сватби. Царят направил Кхоршид своя наседник на трона и всички живели мирно и щастливо.

Когато казваш какво мислиш, мисли какво говориш.
Мир Вам!

Мненията са като задниците. Всички ги имаме, но не винаги е уместно да ги показваме.
Ако спориш с идиот, най-вероятно и той прави същото с тебе.

chloeДата: Четвъртък, 14.01.2010, 07:37 | Съобщение # 17
Слънчице
Сенмурв е митологично същество, широко представено в различните ирански народи, включително и в българския... Древнобългарски изображения на сенмурв:

1 - от Наги Сент Миклош

2 - от Преслав

Мир Вам!

Мненията са като задниците. Всички ги имаме, но не винаги е уместно да ги показваме.

chloeДата: Четвъртък, 14.01.2010, 07:47 | Съобщение # 18
Слънчице
Да ви е позната тази приказка wink
Ако някой желае -би могъл да получи настройка на енергията Руми и Симорг, Farhad Najafi e мастерът, канализирал за всички нас тези прекрасни енергии, чрез които се докосваме през персите и към нашите прадеди wink

Мир Вам!

ivoniДата: Четвъртък, 14.01.2010, 08:52 | Съобщение # 19
Фея
Група: Проверени
Съобщения: 644
Аз искам настройка на енергията Руми и Симорг.
Сhloe, благодаря за мъдрата приказка. Много ми е позната, но с различни имена на героите. Спомняш ли си, когато във Велико Търново говорихме за птицата - това е бил сенмурв, но сега благодарение на теб си припомням това прекрасно създание. Намасте!

chloeДата: Четвъртък, 14.01.2010, 10:53 | Съобщение # 20
Слънчице
ivoni, настройката е платена, не е подарък tongue

Аз продължавам да питам, позната ли ви е приказката

Мир Вам!

badenceДата: Петък, 25.02.2011, 23:46 | Съобщение # 21
Новичък
Група: Потребители
Съобщения: 7
Здравейте smile Поздравления за страхотния форум и за изключително полезната информация тук.
За стадийте на Нафса(егото),обаче знам,че според суфисткото учение са седем. От Покварен нафс-1во ниво до
Ин-Сан-И Кямил(съвършен човек)-седмо ниво. smile

Добавлено (26.02.2011, 01:46)
---------------------------------------------
За приказката.познато звучи........Тримата братя и златната ябълка? Имаше някаъде една интерпретация,сега не се сещам точно.Почти подобна,но пак със ябълки беше..(имам дъщеря на 6г. и от толкова принцове и принцеси се обърквам:)))))

EllyДата: Петък, 24.02.2012, 10:12 | Съобщение # 22
Слънчице
Група: Администратори
Съобщения: 6625
Дервишът Мевляна сбъдва желания

Ако има нещо, за което сърцето ви копнее, но то по една или друга причина не се сбъдва - посетете гроба на Мевляна в Коня. Мъдрецът дервиш е известен с уникалната си поезия, вдъхновила дори Мадона. Ако се помолите на гроба му, молбите ви ще бъдат чути, независимо от религията, която изповядвате, уверяват местните хора. Защото Мевляна е приемал в ордена си всички - мюсюлмани, християни и атеисти. Всеки ден обяснявал на учениците си как да бъдат добри. Ритуалният танц на ордена сега е част от програмата на всички традиционни турски вечери за туристи. Въртенето около оста си в традиционна бяла роба в продължение на часове и досега изумява всички. За да се научат да подчиняват света с въртенето си, дервишите се упражнявали с години, завързани около метална плоскост. Сега единствените истински последователи на учението могат да се видят веднъж седмично в Истанбул. Както и в Коня - на 10 декември, деня, в който е починал Мевляна. Той завещал на учениците си да почетат трансформацията му не със скръб и сълзи, а с тридневни тържества, за да отпразнуват живота и делото му.

Източник

ivoniДата: Сряда, 09.09.2015, 12:07 | Съобщение # 23
Фея
Група: Проверени
Съобщения: 644

Не се хаби напразно!
Ще те разберат само толкова, колкото виждат и колкото чуват.
Никой няма да бъде като теб на този свят.
Никой няма да открие теб, в тебе, напълно.
Няма да ти стигнат силите и думите на нито един език, Себе си да разкажеш. ...

Това, което ще виждат в теб, ще бъде толкова,
Доколкото разбират...

Руми
Прикачен файл: 5614785.jpg(24Kb)

Редактирано от ivoni - Сряда, 09.09.2015, 12:08

Форум » Разни » Всичко в живота » Джеляледин Руми наречен Мевляна
Страница 2 из 2«12
Поиск:

Copyright MyCorp © 2016 Сделать бесплатный сайт с uCoz