ЗАЩО НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ С ДРУГИТЕ? - Страница 5 - Форум
Път към себе си
[ НОВОРЕГИСТРИРАНИТЕ ДА ЧЕТАТ ПЪРВО ТУК · Нови съобщения · Участници · Правила на форума · Търсене · RSS ]
Страница 5 из 5«12345
Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » ЗАЩО НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ С ДРУГИТЕ?
ЗАЩО НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ С ДРУГИТЕ?
chloeДата: Сряда, 19.02.2014, 12:23 | Съобщение # 61
Слънчице
Група: Модератори
Съобщения: 4900
Статус: Офлайн
О личности: 

1. Не сравнивайте свою жизнь с жизнью других. Вы понятия не имеете, что они пережили и не знаете весь их путь. 
2. Не держите негативные мысли или вещи, которые вы не можете контролировать.Вместо этого вкладывайте свою энергию в положительное настоящего. 
3. Не более чем просто делайте. Знайте свои пределы. 
4. Не судите себя слишком строго. 
5. Не тратьте свою драгоценную энергию на сплетни. 
6. Больше мечтайте во время бодрствования. 
7. Зависть является пустой тратой времени. У вас уже есть все, что вам нужно. 
8. Забудьте проблемы прошлого. Не напоминайте вашему любимому человеку его/ее ошибки прошлого. Это испортит ваше настоящее счастье. 
9. Жизнь слишком коротка, чтобы тратить время на ненависть. Не ненавидьте других. 
10. Никто не отвечает за ваше счастье, кроме вас. 
11. Поймите, что жизнь - школа, и вы здесь, чтобы познать её. Проблемы - просто часть учебной программы, которые появляются и исчезают, как алгебра какого-то класса, но уроки, которые вы узнаете, запомнятся на всю жизнь. 
12. Больше улыбок и смеха. 
13. Вы не должны выигрывать каждый спор.

ПЕРЕЗАГРУЗКА или ДОРОГИЕ семинары для ВЫДАЮЩИХСЯ людей

chloeДата: Вторник, 25.02.2014, 11:34 | Съобщение # 62
Слънчице
Я хочу, чтобы меня любили, но не держали.
Я хочу, чтобы меня ценили без рассуждений.
Я хочу, чтобы ко мне присоединились, но не вторгались.
Я хочу, чтобы просили, а не требовали.
Я хочу помогать, но не упрекать в неумении.
Если мы оба хотим этого, мы можем встретиться.

Вирджиния Сатир

chloeДата: Четвъртък, 06.03.2014, 12:55 | Съобщение # 63
Слънчице
Одна из самых трудных для человека вещей – это не вмешиваться, если он думает, что кто-то делает что-то неверно.

На самом деле, ничто и никогда не бывает неверно.

Каждый получает именно тот опыт, которого желает по какой-либо причине, а у вас просто нет доступа к этой информации.

Практика принятия и позволения – это прекрасная демонстрация веры и в самого человека, и в его способность самому правильно выбрать свой путь... Единственное, что вы действительно можете решать в качестве эксперта по своей собственной жизни – это то, что правильно или неправильно лично для вас.

Agris Chukurs
ПЕРЕЗАГРУЗКА или ДОРОГИЕ семинары для ВЫДАЮЩИХСЯ людей

EllyДата: Четвъртък, 06.03.2014, 13:41 | Съобщение # 64
Слънчице
Група: Администратори
Съобщения: 6625
Хубаво, ама придобивайки собствения си опит, много е важно да не пречи на другите wink

EllyДата: Понеделник, 17.03.2014, 19:45 | Съобщение # 65
Слънчице
- Вярваш ли в приятелството?
- Не, защото повечето с които се обграждаме предпочитат сълзите ни, а не усмивките ни.
- Това означава ли, че не би се доверил повече на никой?
- Разбира се, че бих се доверил.
- На кого би се доверил, ако не на приятел?
- Няма значение на кого, стига да е човек, който иска да ме вижда усмихнат. Толкова е просто. Може да бъде и непознат. Ето, доверявам се на теб.
- Може ли да се нарека твой приятел?
- Достатъчно ми е, че искаш да ме виждаш щастлив. Какво значение има какъв съм ти? Разбрах, че тези хора са по-важни за мен от онези, които много често наричаме приятели и които държат да оставаме едни и същи, най-вече в нашите слабости....

РАЙ, част II "ВРАТИТЕ"
Радослав Гизгинджиев

valshebnitcaДата: Понеделник, 17.03.2014, 22:44 | Съобщение # 66
Звездичка
Група: Потребители
Съобщения: 841

chloeДата: Вторник, 25.03.2014, 08:41 | Съобщение # 67
Слънчице
Скрытая агрессия в речи

"Скрытая агрессия", как правило скрыта, только от самого агрессора, который неосознанно провоцирует конфликт. 

У такой провокации могут быть две цели. 

1. Отреагировать накопленную агрессию и напряжение, или 
2. Спровоцировать конфликт, оставаясь при этом невинной жертвой. Как правило, присутствует и то и другое. 

Признаки скрытой агрессии в речи: 
1. Советы о которых не просили (Тебе следует... Так что не надо... )
2. Не лестные сравнения (Ты как тот енот... )
3. Издевка, сарказм (Вы ж тут самый умный...)
4.Указания (высказывания в повелительном наклонении - Сделай, а потом...) 
5.Замечания (Это необходимо знать... )
6. Намеки, что с собеседником что-то не так (Раз вы этого не знаете... )
7.Снисходительный тон (Не надо расстраиваться... Как можно этого не знать? Неужели вы не понимаете?)
8. Деструктивная критика (У тебя ни когда ни чего не получается)
9. Обобщение (Вечно ты..)
10. Хвастовство (Я в твоем возрасте... Да я с таким человеком лично знаком...)
11.Категоричность. (сообщение начинается с "Я" - Я знаю... Я считаю...)
12. Перекладывание ответственности на другого человека(Она меня спровоцировала...)
13.Напоминание о какой-то проигрышной для собеседника ситуации (Будет, как в прошлый раз...)
14. Уточнение того, что говорит собеседник (как правило в деталях, отклоняясь от темы разговора - Ты превратно понимаешь... Правильно говорить...)
15.Игнорирование собеседника (относится к невербальной агрессии). 
16.Вызывание чувства вины (Ты испортил мне настроение...)
17.«Ясновидение», когда оппонент начинает заниматься анализом и интерпретацией высказываний партнера (На самом деле ты хочешь сказать, что…)
18.Искажение, передергивание фактов. 
19.Дискредитация (Это и так очевидно...)
20.Ложное сочувствие (Ты хорошо держишься, для человека без работы и перспектив...)
21.Принуждение оправдываться (Если ты такой умный, то почему еще не богатый...)
22.Обсуждение невыгодных тем (Пора бы уже о семье подумать, то ты все одна...)
23.Намек на проблему (Какой то ты не веселый и выглядишь не важно...)
24. Сарказм в сочетании с риторическим вопросом (Солнце встает на Востоке, замечал?)

Открытым остается вопрос - что делать, если вас провоцируют?

Могу предложить два пути (на самом деле их куда больше). Путь первый - "не кормить". Не кормить агрессора своим раздражением, огорчением, ответной агрессией. Еще пара фраз и ему станет скучно - сам отвалится (еды то нет). Это путь, для терпеливых и умеющих справляться с эмоциями. 

Второй путь, для умелых (потребуется тренировка). Здесь с оппонентом надо согласиться. Хотите, чтобы эффекта хватило надолго - соглашайтесь с некоторым преувеличением.

Автор - Марина Юрьевна

chloeДата: Четвъртък, 27.03.2014, 08:27 | Съобщение # 68
Слънчице
Ловушка ревности

Ловушка ревности является одной из разновидностей попадания человеком одновременно в ловушки страха и внутренней агрессивности.Мужчина, не уверенный в себе и боящийся, что женщина может ему изменить, начинает испытывать раздражение по отношению к ней и выплескивает это раздражение в сценах ревности, которые устраивает даже без реального повода. В данном случае мужчина не испытывает страха непосредственно перед женщиной. Женщина является косвенным источником страха, поскольку мужчина боится не ее, а ее измены.То же самое происходит с мужчиной по отношению к реальным или воображаемым соперникам. Даже если мужчина не испытывает страха перед более слабым с его точки зрения претендентом на сердце женщины, он боится проиграть, и боязнь проигрыша становится источником накапливающейся агрессивности и ненависти по отношению к сопернику. Некоторые, особенно самолюбивые мужчины не только боятся проиграть, но еще сильнее боятся признаться себе в том, что испытывают страх, поскольку с их точки зрения «настоящий мужчина» страха никогда не испытывает. А уж представить, что он не «настоящий мужчина» — для мужчины не то, что страшно, это просто смертельная жуть, это конец всему.Такой подавляемый и не признаваемый мужчиной страх может породить не только агрессию, направленную на соперников или на женщину, но и не менее сильную агрессию, направленную внутрь, на самого себя. Получается, что мужчина подсознательно злится на себя за то, что подсознательно же сомневается в своей собственной стопроцентной мужественности.В качестве контрприемов для ловушки ревности могут быть рекомендованы контрприемы, использующиеся в случаях ловушек внутренней агрессивности, страха и негативного прогнозирования. Кроме того, для человека, попадающего в ловушку ревности, важно осознать, что даже если женщина ему изменит, ничего особо страшного в этом нет. Как поется в песне: «Если к другому уходит невеста, то неизвестно, кому повезло». В действительности, подозрения и муки ревности приносят ревнивым людям гораздо больше страданий, чем измена женщины в том случае, если она вообще произойдет.Многие люди рассматривают проблему ревности лишь с одной, обусловленной инстинктом собственника, точки зрения. Тем не менее, стоит взглянуть на проблему измены с другой точки зрения, как ревность вообще перестает иметь смысл. Именно таким является даосский подход к вопросу взаимоотношений мужчины и женщины.В приведенном ниже отрывке из нашей книги «Обучение женщиной» рассматривается пример применения даосского подхода к вопросу ревности в случае, когда женщина намеренно пытается спровоцировать у Александра Медведева всплеск ревности и стравить его с его другом. Поскольку манипулирование мужчинами при помощи ревности является одной из наиболее распространенных внешних ловушек, расставляемых женщинами мужчинам, мужчинам, склонным попадаться во внутреннюю ловушку ревности имеет смысл внимательно изучить предлагаемый отрывок, постараться осознать целесообразность описанного в нем подхода и, возможно, принять этот подход для себя.«Лин однажды сказала мне:— Ты никогда не должен обращать внимание на женские эмоции, если чувствуешь, что женщина провоцирует тебя, сознательно или подсознательно желая добиться определенной реакции, доставляющей ей скрытое или явное психологическое удовлетворение. Естественно, в данном случае речь не идет о направленных на тебя искренних положительных эмоциях — бескорыстной любви, дружбе, желании сделать что-либо приятное. Такие эмоции со стороны любого человека ты должен воспринимать как подарок и откликаться на него всем своим сердцем.К сожалению, искренние и бескорыстные эмоции со стороны женщин встречаются не слишком часто. По большей части их эмоциональные взрывы и проявления связаны с достижением какой-либо четко определенной цели, зачастую неосознаваемой, но обычно направленной на удовлетворение какой-либо из жажд.Так, женщина с жаждой жалости к себе может великолепно изображать беспомощное и сломанное в столкновении с суровой действительностью или с твоей собственной мужской жестокостью существо для того, чтобы, как вампир, утолять свою жажду возникающими у мужчины чувствами сострадания, жалости или собственной вины. Если же реакция мужчины оказывается отрицательной, ее устраивает и этот вариант, поскольку в нем она черпает дополнительную поддержку и подтверждение своей жажды жалости.Женщина с жаждой ощущений может провоцировать скандалы или столкновения между мужчинами для получения необходимых ей ощущений. Существуют сотни приемов эмоциональной «раскрутки» мужчин для достижения желаемых результатов, и мужчины с печальной неизбежностью вновь и вновь попадаются в подобные ловушки.Встретить в современном обществе женщину с гармоничной моделью мира исключительно трудно, и почти все встреченные тобой женщины будут в той или иной степени страдать от внутренних конфликтов или деформирующих их психику жажд. Ты должен относиться к этому факту спокойно и с пониманием.Лишь оставаясь отрешенным наблюдателем в момент, когда женщина будет пытаться манипулировать тобой с помощью различных эмоциональных зацепок, ты сможешь изучить ее внутренний мир и понять механизмы функционирования ее личности. Но, не поддаваясь на ее уловки, ты, тем не менее, должен неизменно демонстрировать женщине, что в целом она очень нравится тебе как личность, и лишь некоторые аспекты ее поведения не всегда вызывают твое одобрение. Тогда, если женщина действительно в тебе заинтересована, она постепенно изменит свое поведение на более приемлемое, тем более что ее трюки все равно не будут приносить желаемый результат.Именно таким образом — спокойно и без эмоционального отклика — я реагировал на скандалы и вызывающие выходки Вероники, и она, интуитивно чувствуя черту, которую не стоит переступать, понемногу укрощала свой темперамент.Я уже упоминал, что одним из ее любимых развлечений было стравливать мужчин между собой. Она несколько раз демонстрировала мне своих любовников, описывая их несказанные мужские достоинства. Я реагировал на это вполне благожелательно, но моя огненная подружка не желала прекращать своих попыток в тщетной надежде, что однажды я, снедаемый ревностью, подобно Отелло, тоже попытаюсь ее задушить, но в нашем случае история будет иметь счастливый конец, завершившись бурным и страстным сексом. Одна из таких попыток обернулась против нее самой, раз и навсегда отбив охоту к подобным играм.Вероника назначила мне свидание в кафе. Я, неожиданно освободившись от каких-то дел, появился на месте минут на пятнадцать раньше назначенного времени и, заказав кофе и пирожные, устроился у стойки.— Привет, Саша,— услышал я. — Что ты здесь делаешь?С чашкой кофе в руке ко мне подходил Егор, мой давний приятель и ученик.— Девушку жду,— ответил я. — А ты тут какими судьбами?— Шерше ля фам,— заговорщицки подмигнул он. — А что у тебя за девушка?Несколько минут спустя мы убедились, что Вероника назначила свидание нам обоим.Через оконное стекло мы одновременно заметили приближающуюся к кафе провокаторшу. В предвкушении удовольствия на ее лице играла гнусненькая усмешка.— Мы незнакомы,— шепнул я, и, отодвинув тарелку с пирожными, демонстративно повернулся к Егору спиной.Вероника грациозно впорхнула в кафе, и мы дружно двинулись ей навстречу, чуть ли не одновременно поприветствовав ее и попытавшись ее обнять.С одобрением отметив наше хорошо разыгранное удивление, девушка отстранилась и, поправив прическу, сказала:— У меня сегодня было настроение повидаться с вами обоими.— И как ты себе это представляешь? — поинтересовался я.— Даже не знаю, — капризно скривилась Вероника. — По правде говоря, я не могу выбрать. Решите этот вопрос между собой, как настоящие мужчины. Я буду с тем, кто одержит верх.Егор с задумчивым видом почесал в затылке.— Не думаю, что настоящим мужчинам стоит ссориться из-за женщин,— рассудительно заявил он. — Их слишком много, чтобы понапрасну напрягаться в такой приятный день.Радость на лице Вероники сменилась легким удивлением. Она выразительно посмотрела на меня, в надежде, что хотя бы я соглашусь поддержать марку настоящего мужчины.— Полностью с тобой согласен,— присоединился я к мнению соперника. — Я вообще не вижу особого смысла выяснять отношения из-за женщины. Меня не удивляет, что многие настоящие мужчины, чтобы не портить себе нервы из-за капризных баб, предпочитают любить друг друга.Брови Вероники поползли вверх. Она не могла поверить своим ушам. Егор дружески положил мне руку на плечо.— В этом есть смысл, но женщины тоже иногда на что-то годятся, — сказал он и, подумав, добавил: — Если, конечно, они ведут себя хорошо и не пытаются забивать клинья между настоящими мужчинами. Ты как, не прочь был бы отведать вместе этот пирожок?— Лучше есть сладкий пирог пополам с друзьями, чем говно в одиночку, — немного грубо, но весомо заявил я.— О чем это вы тут толкуете? — нервно спросила Вероника.— Как о чем? — удивился я. — Раз ты никак не можешь решить, с кем из нас ты хочешь остаться, может быть, сегодня ты разделишь постель с нами обоими?Вероника буквально поперхнулась от возмущения. Я почувствовал, что ее первым импульсом было закатить нам пару горячих пощечин, но показать свою злость в данной ситуации означало бы для нее проиграть. Этого ее гордая душа допустить не могла. Если кто и будет контролировать ситуацию, так только она.— Что ж, если вы этого хотите, пусть будет так,— сказала она с нехорошим блеском в глазах. — Только надо решить, куда мы пойдем. Ко мне нельзя. Поодиночке мама еще могла бы выдержать вас, но вдвоем — точно нет.Мы отправились на квартиру к Егору, и, к нашему обоюдному удовольствию, Вероника проявила себя в лучшем свете. Хотя ситуация была достаточно непривычной, но нам с Егором все очень понравилось.С тех пор Вероника больше не пыталась стравливать меня со своими дружками, и мы продолжали заниматься любовью исключительно наедине.Общение с Вероникой оказалось очень полезным для меня в плане формирования правильного отношения к женщине. Я научился не реагировать на стервозные проявления ее характера, хотя это было и нелегко, и относился к ней просто как к человеческому существу с весьма своеобразной моделью мира».с http://www.facebook.com/l.php?u....NJt&s=1

chloeДата: Четвъртък, 27.03.2014, 10:02 | Съобщение # 69
Слънчице
20 вредных привычек, которые могут загубить отношения

1. Держать все в себе и не говорить о том, что тебя раздражает/бесит/выводит из себя в поведении/внешности партнера.

2. Не держать в себе ничего, постоянно и подолгу разглагольствуя о том, что тебя раздражает/бесит/выводит из себя в поведении/внешности партнера.

3. Сводить любой разговор к раздаче советов и ценных указаний, не чувствуя, когда от тебя требуется просто молча слушать, кивать и гладить по голове.

4. Проверять содержимое sms, почты и карманов партнера, тем самым подкидывая дровишек в костер собственной паранойи.

5. Даже не сделать попытки подружиться с ее/его друзьями и родственниками.
6. Лезть из кожи вон, чтобы понравиться всем без исключения ее/его друзьям и родственникам.

7. Заниматься сексом через «не хочу».

8. Использовать в конфликтах фразу: «Ах так?! Тогда, может, нам лучше расстаться?»

9. Ложиться спать, не помирившись.

10. Не строить планов.

11. Не предпринимать каких-либо усилий, чтобы эти планы претворились в жизнь.

12. Не информировать эксов о том, что теперь ты в отношениях, и звонки после полуночи будут расценены как покушения на них.

13. Бойкотировать «восьмые_марты» и «двадцатьтретьи_февраля» за пошлость и тривиальность, но и своих праздников взамен им не придумывать.

14. Дарить друг другу вместо подарков сертификаты или деньги.
15. Предъявлять ультиматумы. Особенно, если речь идет о вредных привычках, которые появились в жизни партнера раньше тебя.

16. Носить дома то, что стыдно надеть на улицуe - старое, ветхое, коленковытянутое.

17. Оставлять телевизор включенным во время серьезных разговоров.

18. Использовать спальню как место для выяснения отношений.

19. Припоминать былые обиды и «косяки» - пускай, не в форме упреков, а в виде шутки - в присутствии посторонних людей.

20. Отвечать «нет», не дослушав.

EllyДата: Петък, 18.04.2014, 21:23 | Съобщение # 70
Слънчице
"Доверие никому!"
---------------------------
Доверието е липса на виждане!

В общия случай доверието е състояние на слепота. Сляпа вяра!

"Ти загуби моето доверие!" просто показва невежество. Да имаш доверие, значи да си си затворил очите за виждането, за проникването през очите на човек. Дори когато се казва "имай доверие на по-висши сили" отново се тълкува погрешно. Човек, който "вижда" няма нужда да има доверие, защото той "знае".
Хората често пъти си затварят очите и казват "имам ти доверие, моля те, не ме разочаровай отново!" Този човек със сигурност ОТНОВО ще бъде разочарован, защото не се уповава на виждането си, а на сляпата си вяра. А тя като "сляпа" винаги се спъва!
---------------------------
Сега вече сентенцията "Доверие никому!" придобива друг смисъл. Тя се превръща в отказ да затворим очите си.

Източник

chloeДата: Сряда, 11.06.2014, 07:51 | Съобщение # 71
Слънчице
Супруг может обладать 19 отличными качествами, но ссора произойдет из-за того одного, который вы выделили красным для себя.
източник

chloeДата: Четвъртък, 12.06.2014, 08:13 | Съобщение # 72
Слънчице
Прикачен файл: 4805638.jpg(29Kb)

EllyДата: Петък, 27.02.2015, 12:39 | Съобщение # 73
Слънчице
"Когато те търсим, те виждаме - дори да те няма, любов"

от песен на Камелия Тодорова

ivoniДата: Сряда, 01.04.2015, 15:21 | Съобщение # 74
Фея
Група: Проверени
Съобщения: 644
12 признака,отличаващи силно чувствителните хора

Чувствали ли сте се някога така, сякаш усещате нещата повечеот другите?Усещате ли, че се притеснявате за това как другите се чувстват?
Предпочитате ли по-тихи места, по-спокойни среди? Смятате ли, че избягвате сцени на насилие, когато гледате филми или телевизионни предавания? Имате ли богат и сложен вътрешен живот?
Ако това се отнася за вас, то вие вероятно сте много чувствителен човек.

Този отличителен белег на личността иливисоко чувствителният човек,наричан накратко HSP, за първи път е изследван в началото на 90-те от Elaine N. Aron. Според Aron силно чувствителните хора, които съставляват около една пета от населението, с равен брой при мъжете и жените, са хора, които могат да обработват сетивните данни много по-дълбоко и внимателно, поради биологична разлика в тяхната нервна система. Това е и една специфична черта, с ключови последици за това как гледаме на хората, която в миналото често е била бъркана с вродена срамежливост, социално тревожни проблеми, социална фобия, вроден страх и интровертност.Доктор по психология, Elaine N. Aron е международно призната като един от водещите учени, изучаващи психологията на любовта и
близките отношения. Изследванията на Аron, които тя провежда заедно със своя съпруг д-р Art Aron, са включени в публикации от New York Times и National Geographic. Тя е автор на "Изключително чувствителният човек", "Силно чувствителните хора в любовта", и "Високо чувствителното дете".
Въпреки наблюдаваният интерес през последните години към термина интровертност, донесъл повече информираност за личностните черти, Elaine N.Aron отбелязва, че високо чувствителните хора или както по-рано ги нарича Карл Юнг - хора с
вродена чувствителност - все още са склонни да се считат за малцинство.В действителност, някои хора родени схарактерната черта на чувствителността може да се появят интровертност или невротичност, но други не, в зависимост от фактори на околната среда. В действителност високо чувствителният човек носи много положителнахарактеристика. Ето някои черти, които се споделят от тези хора.

1. Те чувстват по-дълбоко. Една от отличителните характеристики на силно чувствителните хора е способността да чувстват по-дълбоко от останалите.
"Те обичат да обработват нещата, които се случват около тях на по-дълбоко ниво", казва Ted Zeff, докрор по психология, автор на "Survival Guide". "Те са много интуитивни, дълбоко размишляващи, анализиращи, хора с богат и сложен вътрешен свят.

2. Те са емоционално реактивни. Хората, които са силно чувствителни реагират повече в ситуация. Така например, те изпитват повече съпричастност и се чувстват по-загрижени за проблемите на другите, според Аron. Те могат също така дълбоко и искрено да съчувстват срещу реакцията на човек, на когото му се е случило нещо лошо.

3. Те често чуват по свой адрес: "Не приемайте нещата толкова лично." и "Защо си толкова чувствителен?".Но това не трябва да се приема, като упрек, защото тези хора са сензитивни, дълбоко възприемчиви, анализиращи всяка ситуация, която засяга тях или техни близки и познати. Те са необходимост, те са различната гледна точка. И все пак, в зависимост от културата, чувствителността може да се възприема като актив или отрицателна чера. Zeff допълва, че след редица собствени изследвания и интервюта на мъже от различни култури, стига до заключението, че в Тайланд или Индия влагат един смисъл в определението за чувствителност, коренно различен от това в Америка например.

4. Те предпочитат соловите спортове. "Силно чувствителни хора са склонни да избягват отборните спортове, в смисъла на това, че всеки техен ход е на показ пред останалите", казва Zeff. "По-голямата част от силно чувствителни хора предпочитат индивидуални спортове, като колоездене, бягане и пешеходен туризъм, пред групови спортове. Все пак, това не е правило - има някои много чувствителни хора, които са имали родители, предоставили им благоприятна среда и разбиране, която е направило по-лесно за тях участието в групови спортове."

5. На тези хора им отнема повече време, за да взимат решения.   "Силно чувствителните хора са по-наясно с тънкостите и детайлите, което прави взимането на решения по-трудно за тях.", споделя Арон. Дори ако няма "правилно" или "грешно" решение в дадена ситуация, силно чувствителните хора отново са склонни да отделят повече време, за да изберат своя път. Те притеглят
поравно всеки възможен резултат. Те правят задълбочен анализ на възможните решения.
Вероятно познавате неприятното усещане, в случаите когато сте осъзнали, чевзетото от вас решение е било грешното? За много чувствителните хора "това чувство е в засилена степен, защото тяхната емоционалност е по-висока", обяснява Аron.

6. Те са изключително ориентирани към подробностите.Силно чувствителните хора са първите,които забелязват детайлите. Търсещи всяка подробност, те могат да ви изненадат с прецизно заключение и различна гледна точка. Обща картина за едни, за тях е съвкупност от елементи.

7. Не всички много чувствителни хора са интроверти. Всъщност, около 30 процента от силно чувствителните хора са екстровертни, според Аron. Тя обяснява, че често пъти, много чувствителни хора, които са екстровертни личности са израснали в
затворено общество - независимо дали това е малък град, или с родител. По-късно в професионалната си реализация – особено в случаите на ръководни или ключови позиции – те взаимодействат с много хора.

8. Те работят добре в екип.Тъй като много чувствителните хора са дълбоки мислители, а това ги прави ценни членове на екипи, казва Аron. Те са много подходящ за работа в екип и в случаите, в които не е нужно да вземат окончателното решение.

9. Те са по-склонни към тревожност или депресия (но само, ако са имали поредица от много негативни преживявания). "Ако са имали известен брой лоши преживявания, особено в ранна детска възраст, когато не се чувствали сигурни в дома си или в училище, нервната им система се настройва във фаза "загрижени", казва Аron. Но това не означава, че всички много чувствителни хора ще продължат да имат тревожност като възрастни - в действителност, една подкрепяща среда по-късно може да бъде пътя към
преодоляването на това състояние. И по-специално, родителите на силно чувствителни деца трябва да "осъзнаят, че те са наистина страхотни деца, но трябва да бъдат отглеждани по правилния начин", казва още  Аron. "Не става дума за свръх защита, а за среда където тези деца могат да се чувстват уверени личности."

10. Те "избухват" и повишават тон много по-лесно. Силната емоционалност и свръхчувствителността на тези хора е причината за честото "избухване". Формата на изразяване, която често използват е високия тон. Това поведение е типично в случаите, когато тези хора се чувстват неудобно. Тъй като осъзнават реакцията си като погрешна, в следствие на нея те често плачат. Тези хора са много чувствителни към хаoс и шум, така че след подобни ситуации на висока стимулираност и активност те са свръх претоварени.

11. Те много държат на правилните маниери.Силно чувствителните хора са също така много информирани и съвестни хора, казва Аron. Поради това, че те са по-склонни да се съобразяват и да показват добри обноски - те винаги забелязват тези, които не го правят.

12. Ефектите от критиките са особено засилени при много чувствителните хора.Силно чувствителни хора имат реакции към критиките, които са по-силни от при по-малко чувствителни хора. Според Аron, в резултат на това те могат да използват някои
тактики, за да се самосъхранят - те са склонни да избегнат източника на критиките напълно. В този смисъл, високо чувствителните хора са забележително продуктивни, когато са сами със себе си. Една директна, неправилно поднесена критика от ваша страна може да ви превърне в най-нежеланата компания на силно чувствителния човек, а понякога дори негов враг. Те трудно приемат забележката като нещо градивно, тъй като добре осъзнават своята съобразителност и дълбока конструктивна мисъл.

Редактирано от ivoni - Сряда, 01.04.2015, 15:30

Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » ЗАЩО НЕ СЕ РАЗБИРАМЕ С ДРУГИТЕ?
Страница 5 из 5«12345
Поиск:

Copyright MyCorp © 2016 Сделать бесплатный сайт с uCoz