Път към себе си
[ НОВОРЕГИСТРИРАНИТЕ ДА ЧЕТАТ ПЪРВО ТУК · Нови съобщения · Участници · Правила на форума · Търсене · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » Силата на майчината любов (...)
Силата на майчината любов
chloeДата: Четвъртък, 17.02.2011, 11:59 | Съобщение # 1
Слънчице
Група: Модератори
Съобщения: 4900
Статус: Офлайн
Майка ми имаше само едно око. Мразех я… толкова много се срамувах от нея! Работеше като готвачка в училище, за да изхранва семейството.
Един ден, още докато бях в началното училище, тя дойде да ми каже Здравей. Много се засрамих. Как може да ми причинява това? Престорих се, че не я познавам, хвърлих й унищожителен поглед и избягах. На следващия ден, един от моите съученици ми каза:
“АААА, майка ти има само едно око!”
Потънах в земята от срам. Освен това исках и майка ми някак си да изчезне! На същия ден се изправих пред нея и й казах:
“Ако само ще ме правиш за смях, защо просто не умреш!”
Майка ми не отговори…Дори и за секунда не си помислих какво точно съм й казал, понеже бях изпълнен с гняв! Въобще не помислих за нейните чувства.
Силно желаех да се махна от къщи, затова залягах здраво над учението и имах възможност да замина да продължа образованието си на далеч от нас.
След това се ожених. Купих си собствена къща. Имах собствени деца. Бях щастлив с живота си, децата ми и удобствата. Тогава, един ден майка ми дойде да ни види. Не ме беше виждала от дълги години, а внуците си не беше виждала никога.
Когато се изправи на входната врата, децата ми започнаха да й се присмиват, а аз й се развиках затова, че идва непоканена! Изкрещях й:
“Как смееш да идваш в дома ми и да плашиш децата ми? ИЗЧЕЗВАЙ! ВЕДНАГА!!!”
Майка ми бързо измърмори нещо от типа, че е сбъркала адреса и след това се изгуби от погледа ми. И от живота ми!
Известно време след това получих писмо-покана за годишна среща на класа. Излъгах жена ми, че трябва да замина в командировка и отидох на годишната среща. След като събитието приключи, просто от любопитство отскочих до старата ни къщурка.
Съседите ми казаха, че тя е починала. Не почувствах нищо! Не пролях дори едничка сълза! Те ми дадоха писмо, което тя е написала приживе и е искала да получа. Отворих го и прочетох:

“Скъпи мой сине,
Мисля си за теб през цялото това време, през всичките години, които изминаха. Съжалявам, че дойдох до къщата ти и изплаших децата ти.
Много се зарадвах, когато чух, че ще идваш за срещата на класа. Но аз най-вероятно няма да съм в състояние дори да стана от леглото, за да те видя. Съжалявам, че съм била причината да се срамуваш непрекъснато от мен ,докато беше малък.
Виждаш ли… когато беше малък, претърпя инцидент и загуби едното си око. Като майка не можех да понеса да те гледам как трябва да пораснеш само с едно око. Затова ти дадох моето!
Бях много горда да виждам сина си, който виждаше един изцяло нов свят за мен, на моето място, с това око.
С цялата любов, на която съм способна,
Майка ти!”

Positive Spirit.net

Редактирано от chloe - Четвъртък, 17.02.2011, 11:59

chloeДата: Сряда, 23.02.2011, 08:58 | Съобщение # 2
Слънчице
Мъдростта на жените

Какво представлява женската мъдрост и с какво се отличава от другата мъдрост, от мъжката например?
Защо някои жени можем да наречем мъдъри, докато за други никога и на ум не би ни дошла думата мъдрост?
Защо мъжете мечтаят за мъдри жени и са готови цял живот да ги носят на ръце? Какво именно представлява женската мъдрост, което я прави така желана от всеки един от нас?

На първо място мъдрата жена обича, цени и уважава себе си и чувството за собствено достойнство за нея не е само празна дума. Истинската женска мъдрост идва с годините, когато преосмисляме живота си, гледайки с нов поглед на постъпките си, когато се сменят ценностите и приоритетите, когато изчезва юношеският максимализъм, отстъпвайки място на уравновесеността. Но, въпреки това, мъдра може да бъде не само жената с побелели коси, живяла тежък живот и осъзнала, че животът не е само бяло или черно. Мъдростта може да е присъща и на много млади момичета, които ценят всеки миг от живота си, почувствали, че животът ни се дава само веднъж и затова трябва да го живеем така, че в края на пътя ни да не е страшно и срамно да се огледаме назад.

Мъдрата жена още на младини знае, че не си струва да си губи времето с мъже, които не виждат в нея личността, които не се опитват да се развиват заедно с нея и да вървят нагоре, но даже я дърпат надолу, без дори да се опитват да променят нещо. Тя вярва в любовта, но вярва в това, че не е необходимо тя да върви заедно със страдание, тя умее да създава топлина и уют, но изисква и уважение към себе си и своите чувства. Ако мъжът не оценява нейната преданост и любов, мъдрата жена няма да се опитва на всяка цена да го задържи до себе си, тя ще си тръгне, за да започне нов живот, в който тя ще бъде желана и обичана. В края на краищата, тя знае, че не си струва да пропилява години за нещо, което ще я кара след това да съжалява за безцелно изживяното време и напразно изхабените сили и нерви. Мъдрата жена ще предпочете да се раздели, но няма да позволи на никого да я тъпче. Тя знае, че самотата може да бъде страшна, но още по-страшно за нея е усещането за самота в присъствието на другия.

Всяка жена, която познава любовта, познава и ревността и страха от загубата на любимия човек, затова много от нас правят неща, които разрушават любовта, вместо да я укрепят. Но мъдрата жена никога няма да се унижи до там на всяка цена да се опитва да задържи човека до себе си. Тя ще го пусне и ще прости, защото знае, че ако любовта не е угаснала, той ще се върне. А ако ли не - тогава е значи е за добро, защото е безсмислено да се подлага на болка, която с времето ще става все по-непоносима.

Мъдрата жена, винаги ще запази чувството за собствено достойнство и във всяка ситуация ще остане силна личност не желаеща да поставя самата себе си на жертвения олтар. Мъдрата жена разпознава този, който в бъдеще би й донесъл болка и предпочита да понесе тази болка сега, още в началото, когато тя не е толкова силна, отколкото би била тогава, години по-късно.

Мъдрата жена никога няма да даде воля на емоциите си, осъзнавайки, че това може да съсипе връзката, тя ще се реши всеки проблем с кралското достойнство, ръководейки се преди всичко от разума. Тя знае как да избира мъже, които в трудни моменти ще я подкрепят, но и самата тя няма да остави никого в беда.
Женската мъдрост - това е вродено чувство за такт и натрупан житейски опит.

Мъдрата жена няма да губи време за безсмислено съжаление за направените грешки, тя просто никога няма да ги повтори. Тя цени всеки миг от живота си и гледа напред с оптимизъм.
Обичайте, ценете и уважавайте себе си, не се поддавайте на моментните слабости и не позволявайте на емоциите да надделеят над разума – тогава думите "мъдра жена" ще се отнасят и за вас!

milaДата: Сряда, 23.02.2011, 18:13 | Съобщение # 3
Търсещ
Група: Проверени
Съобщения: 139
От къде ги намираш такива истории Хлое? Разтърси ме отвътре!

chloeДата: Четвъртък, 24.02.2011, 06:57 | Съобщение # 4
Слънчице
и аз не знам...някак попадам на тях, ама и чета едни книги...не помня от кога не съм хващала художествена литература- поман, поезия. Само тематично насочени - напоследък съм фен на поредицата Приложна психология на Софтпрес

badenceДата: Сряда, 02.03.2011, 08:09 | Съобщение # 5
Новичък
Група: Потребители
Съобщения: 7
"Мъдрата жена още на младини знае, че не си струва да си губи времето с мъже, които не виждат в нея личността, които не се опитват да се развиват заедно с нея и да вървят нагоре, но даже я дърпат надолу, без дори да се опитват да променят нещо. Тя вярва в любовта, но вярва в това, че не е необходимо тя да върви заедно със страдание, тя умее да създава топлина и уют, но изисква и уважение към себе си и своите чувства. Ако мъжът не оценява нейната преданост и любов, мъдрата жена няма да се опитва на всяка цена да го задържи до себе си, тя ще си тръгне, за да започне нов живот, в който тя ще бъде желана и обичана. В края на краищата, тя знае, че не си струва да пропилява години за нещо, което ще я кара след това да съжалява за безцелно изживяното време и напразно изхабените сили и нерви. Мъдрата жена ще предпочете да се раздели, но няма да позволи на никого да я тъпче. Тя знае, че самотата може да бъде страшна, но още по-страшно за нея е усещането за самота в присъствието на другия.""

ТОВА МЕ РАЗТЪРСИ И НАКАРА ДА ОСЪЗНАЯ,ЧЕ МОЖЕ И ДА СЪМ МЪДРА ЖЕНА! БИХ ДОПЪЛНИЛА: МЪДРАТА ЖЕНА Е ОСЪЗНАТА И МОЖЕ ДА ПОНЕСЕ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ПОСТЪПКИТЕ СИ,КОЛКОТО И БОЛКА ДА НОСЯТ ТЕ. ТЯ ЗНАЕ,ЧЕ КОГАТО НЕЩО СЕ СЛУЧВА Е С ПРИЧИНА И ТЪРСИ ТАЗИ ПРИЧИНА,ЗА ДА РАЗБЕРЕ ПО-ГОЛЕМИЯ ЗАМИСЪЛ И ДА ЗАПАЗИ СЕБЕ СИ smile БЛАГОДАРЯ CHLOE.

Редактирано от badence - Сряда, 02.03.2011, 08:10

chloeДата: Сряда, 02.03.2011, 11:36 | Съобщение # 6
Слънчице
badence,
мъдрата жена е самодостатъчна, а да си самодостатъчен донякаде, ако не изцяло означава и да си самотен smile
не всеки избира самотата защото не всеки е готов да я понесе
по лесно е да си Василиса прекрасная, отколкото Василиса Премудрая
Защо БаБа Я(н)Га живее в къщичка извън поселището?

Не защото е страшна или опасна, а защото си е самодостатъчна и премудрая wink
осъзната душа

badenceДата: Петък, 04.03.2011, 15:30 | Съобщение # 7
Новичък
Група: Потребители
Съобщения: 7
CHLOE smile Не визирах самотата,цитата не ознаяава непременна самота.
Но знаеш ли точно нея имах в предвид,ти как разбра? Изуми ме smile Аз тъкмо си мислех,че добре се прикривам....

chloeДата: Понеделник, 02.05.2011, 13:15 | Съобщение # 8
Слънчице
Един ден Сара, която беше 15 годишно момиче, се прибра от училище в много лошо настроение. По-рано през деня се беше скарала с най-добрата си приятелка и на двете това не им се беше отразило никак добре.
“Сара!” – извика майка й. “Ти знаеш, че когато се прибереш, трябва да помогнеш с домакинската работа в къщи. А освен това и закъсня!”

”Идвам Мамо!” – извика Сара, изправи се и се затътри към кухнята.
“Какво” – тросна се тя, когато майка й я погледна ядосано изпод вежди.
”По-добре ще бъде да си оправиш поведението, млада госпожице!” – предупреди я майка й,“или ще те приземя много бързо на земята!”
”Както и да е.” – Сара започна да дрънчи с чиниите в мивката, опитвайки се да причини колкото се може повече шум.
”Сара!” – възкликна майка й. “Как смееш да ми държиш такъв тон? Върви си в стаята!”

”Не.” – извика Сара, хвърляйки кърпата, която използваше, за да попие кръвта от ръката си.
”Само още един път кажи НЕ и ще видиш какво ще стане” – отвърна майка й. Изглеждаше наистина ядосана.
”Добре.” – саркастично каза Сара. “Не.”
”Как смееш?” – майка й я зашлеви.
Сара се отдръпна една крачка назад и погледна майка си невярващо. Тя никога преди това не беше я удряла!
”МРАЗЯ ТЕ!” – изкрещя тя, преди да избяга навън от къщата.
”Сара, върни се обратно!” – извика майка й, тръгвайки след нея.
”Остави ме на мира!” – изкрещя й в отговор, пресичайки улицата.
“МРАЗЯ ТЕ!” Тя продължи да бяга, докато чу характерен звук от рязко натиснати спирачки и писък. Обърна се, надявайки се да не е това, което си мислеше, че може да е…
Хора се бяха струпали около майката на Сара, която лежеше насред улицата, окървавена и някак си счупена.
”НЕЕЕЕЕЕ” – изкрещя Сара, бягайки обратно към нея и изблъсквайки хората от пътя си. “О не не не не…”
Майка й нито помръдваше, нито дишаше. Беше напуснала този свят! Сара взе главата й в скута си и погледна към небето, разтърсвана от ридания.
Не можеше да повярва, че последните думи, който беше казала на майка си бяха “Мразя те!”
Отделете минута-две и помислете за думите и държанието си, което имате към вашите близки хора.

P.S.
Историята си има своите и силни и слаби страни като поучителна история:
- да, наистина трябва да внимаваме какво казваме на близките си, приятелите си, познатте си особено когато сме ядосани или в кофти настроение;
- но и не трябва да изискваме винаги при всеки случай да се следват едни и същи правила, а да избираме поведението си спрямо ситуацията в момента:
*какво от това че винаги еди какво си;
*какво от това, че с възрастен се разговаря еди как си;
*какво от това, че сме си намислили и дълго потготвяли някаква реч, някакви думи ако те никак не пасват на ситуацията?
*какво е това принципи, че ни кара така да му робуваме и да нараняваме и собствената си душа и чуждата?
*какво е това правила, че заради тях рискуваме здравето си?
*какво е това казана дума, че заради нея да губим жвота си?
*какво е това достойнство, че заради негорискуваме всичко?
*какво е това чест, че заради нея човека убиваме?
*какво е това гордост, че заради нея губим човешкото в себе си?

“Как смееш да ми държиш такъв тон?" спооред мен е мног странно и безпочвено изречение...особено ако изходим от израза намасте и от факта че частица от Бог е в самите нас - все едно държим сметка на Бог, защо е направил еди какво си...

chloeДата: Понеделник, 16.05.2011, 10:31 | Съобщение # 9
Слънчице
Всичко зависи от теб...

Дадох ти живот, но не мога да го живея вместо теб.
Мога да ти преподам всичко, но не мога да те накарам да научиш нищо.
Мога да ти давам напътствия, но не винаги ще съм там, за да те водя.
Мога да позволя свободата ти, но не мога да отговарям за нея.
Мога да те заведа на църква, но не мога да те накарам да повярваш.
Мога да те науча кое е правилно и кое грешно, но не мога да решавам вместо теб.
Мога да ти дам любов, но не мога да те принудя да я изпитваш.
Мога да те уча да бъдеш приятел, но не мога да те направя такъв.
Мога да те уча да споделяш, но не мога да те направя щедър.
Мога да те уча на уважение, но не мога да те накарам да покажеш чест.
Мога да скърбя за оценките ти, но не мога да те накарам да учиш.
Мога да те посъветвам относно избора на приятели, но не мога да ги избера вместо теб.
Мога да ти разкажа за алкохола, но не мога да ти кажа “Не, не го прави.”
Мога да те предупредя за опасността от наркотици, но не и да предотвратя употребата им от теб.
Мога да те науча как да постигаш целите и мечтите си, но не мога да ги постигна вместо теб.
Мога да те науча на доброта, но не мога да те принудя да бъдеш мил.
Мога да те предупредя за греха, но не мога да създавам твоя морал.
Мога да ти кажа как да живееш, но не мога да ти дам вечен живот!

chloeДата: Четвъртък, 15.03.2012, 08:25 | Съобщение # 10
Слънчице

Невероятно - 97-годишна китайка се грижи за 60-годишния си парализиран син повече от 19 години...

EllyДата: Петък, 28.11.2014, 18:41 | Съобщение # 11
Слънчице
Група: Администратори
Съобщения: 6661

Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » Силата на майчината любов (...)
Страница 1 из 11
Поиск:

dipebo
Copyright MyCorp © 2017 Сделать бесплатный сайт с uCoz