ДЕКЛАРАЦИЯ НА САМОУВАЖЕНИЕТО - Форум
Път към себе си
[ НОВОРЕГИСТРИРАНИТЕ ДА ЧЕТАТ ПЪРВО ТУК · Нови съобщения · Участници · Правила на форума · Търсене · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » ДЕКЛАРАЦИЯ НА САМОУВАЖЕНИЕТО
ДЕКЛАРАЦИЯ НА САМОУВАЖЕНИЕТО
chloeДата: Понеделник, 03.01.2011, 09:49 | Съобщение # 1
Слънчице
Група: Модератори
Съобщения: 4900
Статус: Офлайн
Аз съм си аз!
В целия свят няма друг човек, който да е точно като мен. Има хора, при които някои части на тялото или страни на характера са еднакви или подобни на моите, но като цяло никой не прилича напълно на мен. Ето защо всичко, което правя, е уникално и неповторимо мое, защото аз самата избирам какво да бъде то!

Притежавам всичко, свързано с мен самата:
~ моето тяло, заедно с всичко, което то прави:
~ умът ми, включително моите мисли и идеи;
~ очите ми и образите, които те виждат;
~ чувствата ми, каквито и да са те - гняв, радост, огорчение, любов, разочарование, въодушевление;
~ устата ми и всички думи, които тя изрича - вежливи, нежни и груби, правилни или неуместни;
~ гласът ми - силен или тих, като шепот;
~ всичките ми действия, насочени към другите или към мен самата...

Владея фантазиите, мечтите, надеждите и страховете си!
Владея триумфа и успехите, неуспехите и грешките си. Тъй като владея всичко, което съм, аз мога да опозная най-истинската си същност. По този начин мога да обичам себе си и да установя приятелски отношения с всяка част от мен. Тогава ще стане възможно всичко в мен да заработи за моите собствени интереси...

Зная, че има някои неща у мен, които ме озадачават.
Както и други, които не познавам. Но докато съм приятелка със себе си, аз смело мога да търся решения на загадките и нови пътища, за да опознавам себе си. Както и да изглеждам и както и да звучат думите ми, каквото и да кажа и направя, каквото и да помисля и да почувствам в даден момент, това съм си Аз! Това е истината и тя показва,
къде съм в този миг от времето...

Когато по-късно погледна назад,
за да преценя как съм изглеждала или как са звучали думите ми, какво съм казала или направила и какво съм помислила или почувствала, може да се окаже, че някои части от мен не са действали по подходящ начин. Мога да отхвърля онова, което е несполучливо, и да измисля нещо ново на негово място, както и да запазя друго, което се е оказало подходящо...

Виждам, чувам, усещам, мисля, говоря и действам разумно!
Имам необходимите инструменти, за да оцелея, да общувам с другите хора, да върша полезни неща, да внасям благоразумие и порядък в света на хората и в нещата извън мен. Аз притежавам себе си и следователно, мога да управлявам живота си!

Аз съм си Aз и се чувствам много добре!

Вирджиния Сетайър
ДЕКЛАРАЦИЯ НА САМОУВАЖЕНИЕТО

EllyДата: Петък, 30.03.2012, 16:01 | Съобщение # 2
Слънчице
Група: Администратори
Съобщения: 6625
Имам специалното разрешение на Лилена да преведа и публикувам нейната декларация на самоуважението. Ако трябва, на плакат ще я направя, да си я гледаме и напомняме всеки ден biggrin

АЗ ИМАМ ПРАВО:

1. Понякога да слагам себе си на първо място.
2. Да търся помощ и емоционална поддръжка.
3. Да протестирам срещу несправедливо обвинение или критика.
4. Да имам собствено мнение или убеждение.
5. Да правя грешки, докато търся правилния път.
6. Да оставям на хората правото сами да решават своите проблеми.
7. Да казвам „Благодаря, не”, Извинете, не”.
8. Да не обръщам внимание на съветите на околните и да следвам собствените се убеждения.
9. Да избирам обкръжението си независимо дали някой държи да съм в неговата компания.
10. Да имам свои собствени чувства независимо от това дали околните ги разбират.
11. Да променям своите решения и постъпките си.

АЗ НЕ СЪМ ДЛЪЖНА:

1. Винаги 100% да бъда безупречна.
2. Да следвам тълпата.
3. Да се държа приятно с неприятните за мен хора.
4. Да обичам хора, които ми нанасят вреди.
5. Да се извинявам, че се държа естествено и съм това, което съм.
6. Да се натоварвам прекомерно заради другите.
7. Да се чувствам виновна заради своите желания.
8. Да се примирявам с неприятна за мен ситуация.
9. Да жертвам вътрешната си хармония заради когото и да било.
10. Да продължавам отношения, които са станали оскърбителни за мен.
11. Да правя повече, отколкото ми позволява времето.
12.Да правя това, което всъщност не мога да правя.
13. Да изпълнявам неразумни изисквания.
14. Да давам това, което всъщност не искам да давам.
15. Да нося върху себе си тежестта от нечие чуждо неправилно поведение.
16. Да се отказвам от своето Аз заради каквото или който и да е.

chloeДата: Петък, 30.03.2012, 16:03 | Съобщение # 3
Слънчице
Група: Модератори
Съобщения: 4900
суперско!
Подкрепям!
а и все едно чувам подробно обяснение на любимото ми:

АЗ ВЪРВЯ ПО ПЪТЯ СИ...

Аз вървя по пътя си,
ти вървиш по своя.
Не съм на този свят,
за да оправдая очакванията ти,
и ти не си на този свят,
за да оправдаеш моите.
Ти си си ти, аз съм си аз.
Ако случайно се срещнем,
това е прекрасно.
Ако ли не - нищо не може
да се направи

Редактирано от chloe - Петък, 30.03.2012, 16:04

emaДата: Петък, 30.03.2012, 17:29 | Съобщение # 4
Фея
Група: Потребители
Съобщения: 625
Eeee, Ели, удари десятката hands

EllyДата: Неделя, 03.08.2014, 21:44 | Съобщение # 5
Слънчице
Вы никому ничем не обязаны

15 вещей, о которых мы не должны отчитываться и оправдываться. Никогда.

Многие наши решения вызывают вопросы и комментарии от окружающих. Члены семьи, друзья и даже незнакомцы почему-то всегда имеют мнение о том, как нам надо себя вести, как выглядеть, с кем общаться и как строить отношения.

Иногда эти люди заходят так далеко, что требуют у вас объяснений вашего личного жизненного выбора. Популярный психолог и блогер Дэвид Уилльям считает, что вы абсолютно не обязаны отвечать, когда вас спрашивают о 15 вещах.
Подробности — в переводе AdMe.ru.

1. Вы не обязаны никому объяснять вашу жизненную ситуацию

Если вы живете в гражданском браке, или мотаетесь с одной съемной квартиры на другую, или живете с родителями, хотя вам уже давно не двадцать — вы не обязаны никому отчитываться, почему вы поступаете так, а не иначе. Если вы полностью в курсе своей жизненной ситуации, то это означает, что у вас есть собственные причины сохранять ее такой, и они никого не касаются.

2. Вы не обязаны никому объяснять ваши жизненные приоритеты

У вас есть собственные мысли о том, что можно сделать для комфорта и счастья ваших близких и вас самих — вот и ваш главный приоритет. Так как мы все уникальные личности с разными ценностями, мечтами и стремлениями, приоритеты одного человека неизменно будут отличаться от приоритетов другого. Вы сами определяете свои, и не должны ни перед кем отчитываться.

3. Вы не обязаны извиняться, если вам не жаль

Если вы не сожалеете о своих действиях, по-прежнему считаете, что кто-то был не прав, или не особо нуждаетесь в прощении, вы не должны извиняться. Многие люди стараются слишком быстро принести извинения, чтобы поскорее залечить раны, которые еще не готовы к такому «лечению». Это может только ухудшить положение. Вам действительно не нужно просить прощения, если вы не чувствуете себя виноватым.

4. Вы не обязаны ни перед кем оправдываться за время, проведенное в одиночестве

Многие боятся прослыть «грубыми», «антисоциальными», «заносчивыми», если отменяют планы или отказываются от приглашений потому, что им нужно какое-то время побыть наедине с собой, чтобы расслабиться, «перезагрузиться» или просто почитать хорошую книгу. На самом деле подобные одинокие тайм-ауты — совершенно нормальная практика, необходимая большинству из нас. Берите их уверенно и не заморачивайтесь по поводу объяснений.

5. Вы не обязаны соглашаться ни с чьими личными убеждениями

Просто потому, что кто-то страстно рассказывает о своих убеждениях, не нужно сидеть и кивать в знак одобрения всему. Если вы не разделяете их идей, несправедливо по отношению к себе и другим делать вид, что вы с ними согласны. Лучше спокойно возразить им, чем накапливать неодобрение и разочарование.

6. Вы не обязаны говорить «Да»

Вы имеете полное право сказать «Нет», если для согласия нет веских причин. Наибольшего успеха во всех сферах добиваются люди, овладевшие искусством отказа от всего, что не является их приоритетом. Признавайте доброту других людей и будьте благодарными, но смело говорите «Нет» всему, что отвлекает ваше внимание от основных целей.

7. Вы не обязаны оправдываться за свою внешность

Вы можете быть стройным или полным, высоким или не очень, симпатичным или самым обычным, но вы не должны никому объяснять, почему вы выглядите именно так. Ваша внешность — исключительно ваше дело, здесь вы обязаны только себе. Не позволяйте внешнему виду определять вашу самооценку.

8. Вы не обязаны никому объяснять ваши предпочтения в еде

Есть определенные продукты, которые просто не нравятся вам по разным причинам — от вкусовых качеств до их влияния на ваше здоровье. Если кто-то пристает к вам с вопросом, почему вы едите (или не едите) те или иные продукты, не обращайте на это внимание и ответьте, что вы чувствуете себя хорошо, питаясь именно таким образом.

9. Вы не обязаны никому отчитываться о вашей сексуальной жизни

Если вы состоите в близких отношениях со взрослым человеком по взаимному согласию, то никого не касается, где, как и когда вы устраиваете свою сексуальную жизнь. Вы можете ждать брака, вступать в случайные связи и даже экспериментировать с человеком одного пола с вами — до тех пор, пока вы получаете удовольствие, это исключительно ваше дело.

10. Вы не обязаны никому объяснять ваш карьерный или личный выбор

Иногда обстоятельства заставляют нас выбирать между работой и личной жизнью. Это решение не всегда дается легко, и вы можете в итоге выбрать работу — не потому, что не заботитесь о своей семье, а потому, что этот выбор даст вам безопасность в будущем. В любом случае, вы не обязаны объяснять окружающим, почему вы предпочли профессию (или наоборот), если вы уверены, что делаете все так, как надо.

11. Вы не обязаны объяснять ваши политические или религиозные взгляды

Если вы демократ, республиканец, католик, протестант или мусульманин — это ваш личный выбор. Вы не должны объяснять свою веру. Когда кто-то не может вас принять таким, какой вы есть — это его проблема, а не ваша.

12. Вы не обязаны объяснять, почему одиноки

Женаты вы или нет, замужем или нет, не должно касаться никого, кроме вас. Одиночество — не расстройство личности. Вы свободны в выборе того, вступать в отношения или нет. Просто помните: вы — это не ваше семейное положение. Не нужно клеить на себя и других бесполезные социальные этикетки.

13. Вы не обязаны ни с кем встречаться только потому, что вас попросили

Кто-то может быть милым и симпатичным, но вы не обязаны идти на свидание с ним. Если вы чувствуете в глубине души, что вам не нужна эта встреча, то не ходите на нее. Найдите причину для отказа и не меняйте своего решения.

14. Вы не обязаны никому объяснять свое решение о браке

Независимо от того, захотите ли вы жениться и завести детей или остаться свободным и бездетным, это останется личным решением. Даже если ваша мама просто бредит внуками, ей придется смириться с вашим жизненным выбором, как бы трудно это ни было.

15. Вы не обязаны объяснять ваш выбор в отношениях

Иногда люди делают неуместные замечания о ваших романтических отношениях. Наверняка кто-то говорил, что вы «не идеальная пара» или что вам нужно поискать себе кого-то другого. Тем не менее, в этом вопросе вы не подотчетны никому, кроме себя. Живите собственной жизнью и никогда не прерывайте или не сохраняйте отношения только потому, что кто-то велит вам так поступить. Совершайте ошибки и учитесь на них — это и есть жизнь.

Источник: Lifehack

Перевод и адаптация AdMe.ru

Источник: http://www.adme.ru/psihologiya/vy-nikomu-nichem-ne-obyazany-703910/ © AdMe.ru

EllyДата: Вторник, 07.10.2014, 20:42 | Съобщение # 6
Слънчице
Няма нищо по-хубаво от жена, която прилича на жена

EllyДата: Петък, 10.10.2014, 20:27 | Съобщение # 7
Слънчице

Чл. 3 от Конституцията на България

Официалният език в републиката е българският.

ivoniДата: Понеделник, 08.06.2015, 12:27 | Съобщение # 8
Фея
Група: Проверени
Съобщения: 644
Начини човек да издевателства над себе си

• Делене на света на материален и духовен
    Има материално и духовно, но то е във всяко нещо. Всяко нещо носи и съдържа и материалното, и духовното; както и Ин-Ян, мъжко-женско и т.н. Като делим света на материален и духовен, освен че попадаме в огромна илюзия, се лишаваме от целостта на света и самите себе си.
  • Усамотяване вкъщи или при „духовни“ групи
    Реално потокът на живота ще ни отведе до нашите си неща. Умът решава да търси убежище отделено от „другия“ свят. Огромно себе-ограничаване.
  • Вярата на книги и хора.
    Въобще не вярвайте на това, което четете от мен, без да сте го проверили практически за себе си. Чуждият опит си е чужд опит. Освен това, което е важно и актуално за един, не е така за друг. От колкото и авторитетен източник да черпим информация, не бива нищо да приемаме на вяра. Нужно е всяко нещо да се изпита и тогава да се използва.Ако искате да бъдете уникални, не можете да разчитате изцяло на чужд опит, защото ще трябва да направите нещо, което никой не е правил. Затова е уникално.
  • Храненето
    О да, така е. Вярно е, че от храненето зависят много неща, но и храненето зависи от тялото, с което в момента разполагаме. А не е ясно в какво тяло се намираме и не ние определяме това – има наследственост, има уроци и опитности, заради които сме тук …Например, някой става вегетарианец без тялото (и духът) му да е предразположено за това. Клетките му започват да се самоизяждат. На тях им трябва мръвка.
  • Себенасилване
    Да се насилиш да направиш нещо, без то да е станало част от чувствата, жизнената сила и физическия живот. Ако нещо е готово да стане, то ще стане без себенасилване. Ако нещо е трудно, но го вършим с желание, е Ок. Но ако го правим, защото така е добре, правилно, духовно, защото така ще се извисим, еволюираме и т.н., нека не се насилваме.
  • Планиране на личностното „развитие“
    „След 6 месеца ще стана по-чувствителен“, „До Коледа ще подобря интуицията си“… Е, няма как да стане. Както казва Фройд, човек е 90% несъзнавано и само 10% съзнавано. (Неизбродими са пътищата на несъзнаваното.) Ние даже не го виждаме, за да можем да планираме нещо….Разните игри със „силата“ на подсъзнанието водят до психотерапевтите. Това са основните причини да го правим:
    • Искаме да се докажем пред себе си и другите (занятие безмислено…). Да докажем колко сме добри, умни, възпитани, красиви….духовни и развиващи се;
    • занимваме се с безсмислени за нас и за момента въпроси;
    • твърдо убедени сме, че каквото правим, е полезно;
    • искаме да спечелим вниманието на другите и се хвърляме презглава в това даже като пренебрегваме и ума. За разлика от доказването, тук просто се показваме като може да е дори с нещо, което за другите да е фрустриращо;
    • недоволни сме от това, което сме;
    • търсим да намерим любовта (все едно е някъде отвън…);
    • придържаме се към неща, които са вредни за нас. В името на фалшива сигурност;
    • не знаем кога да спрем с нещо;
    • искаме да избегнем истините за себе си, другите и отношенията ни с другите;
    • понякога бързаме, бързаме, бързаме да изпълним горните неща.
  •  
    EllyДата: Четвъртък, 25.06.2015, 14:53 | Съобщение # 9
    Слънчице
    Кой казва, че ТЯ не трябва да ражда на 45?!
    24 June 2015 Автор Костадин Костов

Поредният случай на починала родилка този път е от Свиленград.

Жената е на 45 години и постъпила в болницата в Свиленград с усложнения. Колабирала и на следващия ден починала. Лекарите все още се борят за живота на детето.

Няма за пореден път да следя за лекарска грешка, за лошо отношение към пациент или да разглеждам черната статистика, че от началото на годината са починали повече от 10 родилки (поне тези, отразени шумно в медиите) вследствие на подобни грешки. За повече случаи все още се водят проверки.

Този път ще разгледам коментарите под новината за смъртта на родилката. И по-скоро едно изречение, което се появи в самите статии. Това, че родилката е на 45 години…

Във всички статии валят коментари за това как жените не трябва да раждат на такава възраст. Как било противоестествено. Как не било редно. Как не било правилно.

А аз питам - кой решава кога нещо е правилно или редно?

В историята на жената виждаме, че тя години наред е чакала това дете.

Правила е безброй опити ин витро. Години наред. Борила се е, за да има собствено дете, да стане майка. Да му купи дрешки, да го извежда с количката пред блока. Детето да порасне. Да отиде на училище. Да отиде в университет. Да се ожени…

Борила се е да има бъдеще, в което присъства едно дете. И накрая го е получила. Когато е била на 45 години. И кой определя, че това не е редно?

Ако погледнете една обикновена статистика, ще видите, че в световен мащаб жените са започнали да раждат на по-късна възраст. Вече никъде не е ненормално да си на 40 и чак сега да имаш първото си дете.

Само в една „модерна” и „преуспяла” държава като България - това е скандално. Тук трябва да си на 24 и вече да дондуркаш две деца, които редовно да разкарваш в мола, като всяка една твоя братовчедка и приятелка.

И може би всичко щеше да свърши дотук.

Просто коментари на група хора, които са нямали какво да правят в понеделник следобед и са решили да изразят мнение в социалната мрежа. Но изненадващо за мен, един ден по-късно, всички сайтове публикуваха друга статия. Интервю с директора на болницата в Свиленград д-р Димитър Ермов, който казва: „Вървим против Бога”…

Чудех се аз против кой Бог вървим и реших да прочета интервюто.

Докторът категорично смята, че трябва да се въведе ограничение срещу ин витрото на жени на такава възраст, защото не било редно, не било прието от Бога.

Е, аз питам директора…той лекар ли е или представител на църквата?

И откога да искаш да имаш дете, да искаш да бъдеш майка… е нещо грешно и аморално?

Кажете ми, докторе...

Докато в България има подобни хора, такива мнения и изказвания, нищо няма да се „оправи”.

Родилки ще измират, други ще се страхуват да си направят ин витро, за да не разгневят я някой лекар, я някой законодател, я някой представител на Боговете.

С това мислене няма да стигнем далеч...

Дано новороденото се оправи и един ден стане умно и красиво момиче.

И дано това момиче стане лекар, който също да спасява животи, а не да съди хората, за изборите, които правят!

Източник

Форум » Път към себе си, саморазвитие, духовен ръст :) » Психология на човека » ДЕКЛАРАЦИЯ НА САМОУВАЖЕНИЕТО
    Страница 1 из 11
    Поиск:

Copyright MyCorp © 2016 Сделать бесплатный сайт с uCoz